Uważaj na smog w Twoim domu

 

W ostatnich latach zagrożenie smogiem stało się tematem nurtującym ludzi na całym świecie. Coraz większa liczba krajów podejmuje działania zmierzające do zmniejszenia jego ilości we wdychanym powietrzu. Na całym świecie rośnie również świadomość tego jak szkodliwe są zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczenia atmosfery takie jak tlenki węgla, siarki czy azotu, rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz pyły zawieszone należą do czynników powodujących smog.


Termin „smog” utworzony jest z dwóch wyrazów pochodzących z języka angielskiego: „smoke”, czyli „dym” oraz „fog”, czyli „mgła”. Słowo to określa zjawisko atmosferyczne w postaci gęstej mgły, które powstało na skutek przekształceń chemicznych w warunkach bezwietrznych. Zanieczyszczenia wchodzące w skład smogu są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi na całym globie.


Zła jakość powietrza atmosferycznego przyczynia się do zwiększenia ryzyka chorób nowotworowych, powoduje choroby serca i układu krwionośnego, a ryzyko zgonu rośnie wraz ze wzrostem stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Ponadto, smog jest bezpośrednim czynnikiem alergizującym i zmniejszającym odporność, powodującym astmę i zwiększającym częstotliwość jej napadów, a także przyczyniającym się do powstawania niewydolności oddechowej.


Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów Unii Europejskiej ze względu na stężenie pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)piranu, czyli związku należącego do najbardziej kancerogennych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Normy Unii Europejskiej z 2020 roku dotyczące jakości powietrza zostały przekroczone w 72% polskich miast. Co więcej, normy te bywają przekroczone nawet o kilkaset procent, szczególnie w okresie grzewczym.



Normy Unii Europejskiej z 2020 roku dotyczące jakości powietrza zostały przekroczone w 72% polskich miast.


Dane dotyczące jakości powietrza, którym oddychamy są przerażające i potwierdzają fakt jak ogromnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej krajów na całym świecie wdraża strategie mające na celu zmniejszenie występowania zjawiska smogu. Dążymy do zachowania swojego zdrowia, życia i bezpieczeństwa. Pojawiają się pytania: Jak możemy wpływać na jakość powietrza? Czy ograniczenie spędzania czasu na zewnątrz jest bezpieczniejsze niż spędzanie czasu wewnątrz pomieszczeń? Czy przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu może nas uchronić przed smogiem? Jak możemy zadbać o to, by to czym oddychamy w naszych domach, mieszkaniach i miejscach pracy było bezpieczne dla naszego zdrowia, życia i samopoczucia?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać, by sprawdził się przy alergii?


Sprawdź: Sterylizacja powietrza

Odpowiedzmy kolejno na te pytania. Niestety przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach nie daje nam gwarancji, że uchronimy się przed smogiem. Badania jakości powietrza wewnątrz potwierdzają występowanie zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych powietrza. Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach (indoor air pollution) to zjawisko, które jest poważnym wyzwaniem dla środowiska i zdrowia publicznego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 4,3 mln osób na całym świecie zmarło w 2012 roku w jego wyniku. Możemy jednak zadbać o to, by jakość wdychanego powietrza w domach, mieszkaniach, miejscach pracy i w pomieszczeniach, w których przebywamy była lepsza, a co za tym idzie bezpieczna.


Dobrą wiadomością jest, że mamy realny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Coraz większą popularność zdobywają technologie oczyszczania powietrza jako działania. Stosowanie tego rodzaju technologii ma na celu polepszenie jakości atmosfery powietrznej w pomieszczeniach zamkniętych poprzez eliminację szkodliwych związków i substancji chemicznych i biologicznych. Urządzenia takie jak sterylizatory czy oczyszczacze usuwają zanieczyszczenia wchodzące w skład smogu. Ponadto umożliwiają natychmiastowe pozbycie się bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy, alergenów oraz nieprzyjemnych zapachów. Skuteczność oczyszczaczy powietrza sięga do 99%, co powoduje, że są to urządzenia niezwykle wydajne jeśli chodzi o aspekt poprawy jakości powietrza, w tym usuwania smogu wewnątrz pomieszczeń. Miejmy świadomość zagrożenia płynącego z zanieczyszczenia atmosfery smogiem również w naszych domach i mieszkaniach i wybierajmy takie rozwiązania jak oczyszczanie i sterylizacja, aby uchronić się przed niebezpiecznymi konsekwencjami oddychania skażonym powietrzem.


Sprawdź polecane przez nas urządzenia
idealne do Twojego domu


Oczyszczacz powietrza / sterylizator NLB30

Wydajność obiegu powietrza 87m³ / h

Filtr powietrza - Węglowy

Hałas - 20dB

Lampa UVC - Philips TUV 8W

Długość pracy lampy - 11000 h

Gwarancja od daty zakupu - 3 lata


Zobacz więcej

Oczyszczacz powietrza / sterylizator NLB30

Wydajność obiegu powietrza 87m³ / h

Filtr powietrza - Węglowy

Hałas - 20dB

Lampa UVC - Philips TUV 8W

Długość pracy lampy - 11000 h

Gwarancja od daty zakupu - 3 lata


Zobacz więcej